Oto Ekspertiz Nedir?

Satın almayı düşündüğünüz aracın test esnasındaki
motor, mekanik, elektronik, boya-kaporta durumu hakkında
kondisyonun detaylı bir anlatım ile raporlanmasıdır

Neden Oto Ekspertiz Hizmeti Alınmalı?

Ülkemizde malesef 2. el araç fiyatları oldukça yüksek seyretmektedir. Bu durum, bunu fırsat bilen bazı kimseler tarafından kötü niyetle kullanılabilmektedir. Kazaya karışan bir çok araç sigorta kapsamı dışında onarım görmektedir. Hasar alıp onarım gören araçlar ile orjinal kazaya karışmamış araçlar arasında ciddi fiyat farkı oluşmakta, yüksek fiyatlı araçlar için ciddi emek ve çaba ile para biriktirilmektedir. Tam da bu sebebten büyük zorluklarla oluşturulan birikimlerin hayali kurulan araca yatırırken sonradan hayal kırıklığı ve kötü sürprizlerle karşılaşmamak için güvenilir, tarafsız, bağımsız bir firmadan profesyonel bir ekspertiz hizmeti alınması çok önemlidir.

EKSPERTİZ İŞLEMLERİ

Motor kontrolleri, dyno, yanal kayma, süspansiyon, fren testleri, araç altı detaylı kontrol, boya-kaporta kontrolü, beyin taraması ile arıza tespiti, CS motor testi uygulaması ve dosya sorgulaması ile  raporlanıp  detaylı olarak alıcıya ve satıcıya sunum yapılır;

-YANAL KAYMA TESTİ

-DYNO (MOTOR PERFORMANS) TESTİ

-FREN TESTİ

-SÜSPANSİYON TESTİ

-KAPORTA-BOYA KONTROLLERİ

-ARAÇ ALTI DETAYLI KONTROLÜ

-MEKANİK EKSPERTİZ

-İÇ-DIŞ EKSPERTİZ

-ARIZA TESPİT(OBD BEYİN TARAMASI)

-CS MOTOR TEST (MOTOR YANMA ODASI KAÇAKLARI TESPİTİ)

-DOSYA SORGULAMA

-YOL TESTİ

 

 

+Dyno Testi (motor performan)
Dyno (dinamometre) testi ile aracın motor performansının ölçüldüğü makinadır.

Motorun; beygir gücü, torku, tekerleklere aktarılan güç ve aktarımdan oluşan güç kaybını bize grafiklendirerek raporlar. Özellikle dyno testi yanlış bilinenin aksine motorun yüzdelik olarak ömrünü değil limitleri zorlandiğında verdiği gücü bize gösterir. Avantajı ise mekanik olarak kötü durumda bile motor dyno testinde beklenen gücü üretse dahi mekanik ustalarımızın tecrübeleriyle bazı emarelerden yola çıkarak bize motor sağlığı hakkında yorum yapma olanağı sağlar. Aynı zamanda aracın performası ile doğru orantılı olan parçaların bakım onarım ihtiyacı olup olmadığı gözlemlenir.

+Kaporta-Boya Kontrolü
Aracın kaportası ve şaseleri incelenerek daha önce kaza yapmış mı, yapmış ise ne büyüklükte bir kazaya karışmış, boya işlemi uygulanmış mı, ne kalınlıkta boya atılmış, doğrultma macun işlemi olmuş mu? gibi merak edilen uzun yıllar bu sektörde görev yapmış ustaların detaylı kontrolü ve dünyadakı en hassas ölçüm ayarına sahip makineler ile belirleyip size aracın başından geçenleri gözünüzde canlandıracak kadar nokta atışı ile saptayıp anlatıyoruz.
+Yanal Kayma

Aracı sağa veya sola doğru bir kayması olup olmadığının ölçümü yapılır. Araçta ölçümlenen kaymalar, km. başına metre olarak hesaplanır ve raporlanır.

+Süspansiyon Testi

Aracın yay ve amortisörlerine test sırasında 4 tekerleğe de ayrı ayrı  titreşimler halinde güçlü bir kuvvet uygulanır. Bu sırada süspansiyon sisteminin tepkileri ölçülerek  yüzdelik bir değer alınır ve raporlanır. Bu rapora göre aracın süspansiyon durumuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olunur ve her tekerlekten alınan ayrı veriler ile  arızalı olan bölüm var ise belirlenir.

+Fren Testi

Aracın frenleme yaparken açığa çıkan frenleme kuvveti ölçülür. Frenleme esnasında tekerlekler arasindaki sapma oranı belirlenir. Burdan özetle aracın frenleri yeterli kuvvette mi, sapma oranları ile araç vizeden geçer mi ?  gibi soruların cevapları, alınan grafikle net bir şekilde raporlanır.

+Araç Altı Kontrol

Aracı liftte kaldırarak şaselerde ezik, onarım, kaynak, kesme gibi kusurların olup olmadığı kontrol edilir. Motor dairesinde yağ, su kaçakları, alt takım ekipmanlarının durumu, tekerleklerdeki boşluk var mı bakılır, jantlara, fren disklerine, balatalara  vb. bir çok uzman gözüyle sök-tak işlemi yapılmadan kontrol edilip olumsuz durumlar rapor edilir.

+Arıza Tespit Testi
Aracın beynine bağlanılarak aracın elektronik olarak sensörler ile beynine kayıt olan her arıza taranarak tespit edilir. Yüksek kalite lisanslı güncel yazılımlı diagnostik cihazla aracın motor elektroniği, ABS, airbag, şanzuman vb bir çok alan taranıp kayıtlı arızalar raporlanır.
+Silindir Kapak Conta Kaçak Testi

CS motor test  aracın motor soğutma suyuna motor sıcakken eklenir.10 dk. içerisinde motorun çalışması ile motorun yanma odasına; silindir kapağından, contadan ve motor bloğunda kaçaklar var ise testimizdeki kimyasal sıvı renk değiştirerek bize motor yanma odasindaki kaçaklar ile ilgili kesin sonuç verir.  Bu sayede ileride karşılabileceğiniz ağır masraflara karşı erken teşhis ile daha az maliyetle olası arızalar giderilebilir.

+Yol Testi

Özellikle otomatik şanzumanlı araçlarda vites geçişleri ,yokuşlarda geri kaydırma, yüksek hızlardan yavaşlarken vuruntu kontrolleri ve yolda olumsuz yorumlanabilecek olan ses ve mekaniksel bir problem olup olmadığına bakılıp raporlanır.